Nowy Przymierze z książką  Alfred Jesionowski Zobacz większe

Alfred Jesionowski PRZYMIERZE Z KSIĄŻKĄ. KRYTYKA LITERACKA, PUBLICYSTYKA I PROZA Z LAT 1929-1945.

Nowy produkt

oprawa twarda ss. 624

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego

Więcej szczegółów

161 Przedmioty

47,00 zł

Więcej informacji

Alfred Jesionowski (1902-1945?) - to jedna z niesłusznie zapomnianych postaci Dwudziestolecia międzywojennego. W encyklopediach i kompendiach powojennych przedstawiany głównie jako rzecznik „sprawy polskiej na Śląsku”. Był autorem pierwszego polskiego opracowania literatury o tematyce plebiscytowej i badaczem literackich stosunków niemiecko-polskich. Aktywnie uczestniczył w życiu literackim II Rzeczypospolitej jako rozpoznawany polemista „Prosto z Mostu” oraz recenzent „Kultury”. Ceniono go jako wnikliwego krytyka literackiego i katolickiego publicystę. Polihistor, pozostawił po sobie ponad 500 publikacji. Jako dziennikarz prowadził popularne audycje na temat literatury i sztuki w Polskim Radio. Aresztowany przez Gestapo w 1944 roku, zaginął bez wieści, a pozostawione przez niego pisma - ze względu na ich nieprzystawalność do realiów Polski po roku 1945 - znane są jedynie wąskiej grupie specjalistów.

Przymierze z książką to pierwsza powojenna edycja najważniejszych prac Jesionowskiego krytycznoliterackich, pedagogicznych, translatorskich, porównawczych, poświęconych sztuce, dotyczących „sprawy polskiej na Śląsku”. W tomie zamieszczono m.in. pionierskie opracowanie literackich ech powstań śląskich i plebiscytu: broszurę Plebiscyt i powstania śląskie w polskiej literaturze pięknej (Katowice 1938). Po raz pierwszy ukazuje się też autobiograficzne opowiadanie Przerwane zapiski, którego pełną wersję odnaleziono podczas pracy nad prezentowanych wyborem tekstów. Całość znacznie rozszerza wiedzę na temat środowiska „Prosto z Mostu” oraz dziedzictwa II Rzeczypospolitej, które ukazuje z perspektywy jego aktywnego współtwórcy.

Wiesław Helak o "Przymierzu z książką " :

„ A teraz o "Przymierzu z książką" Alfreda Jesionowskiego.

Czytałem z dużą ciekawością do późnej nocy, a właściwie do rana - bardzo dobra rzecz! […]
Jest mi [Jesionowski] niezwykle bliski, szczególnie jego styl pisania - rewelacyjna prostota w "Przerwanych zapiskach" - wielka szkoda dla literatury polskiej, że nie powstała powieść... całość ujmuje szlachetnym używaniem słowa i bezpośrednim przekazem myśli ("Książka naiwna"- rozmowy z pisarzami i także publicystyka zupełnie nieznana, która wiele wnosi do obrazu 20.lecia międzywojennego)”.

ISBN 978-83-65350-75-6

O Wydawnictwie

ARCANA sp. z o.o. powstała w 1994 roku w Krakowie. Zajmuje się działalnością wydawniczą, jest również wydawcą dwumiesięcznika ARCANA. Celem było ponowne stworzenie solidnej podstawy dla tradycyjnych religijnych i politycznych wartości we współczesnej kulturze, jak również odbudowa intelektualnych podwalin polskiego konserwatyzmu. Przez 27 lat swej obecności Wydawnictwo ARCANA zdołało osiągnąć wyróżniającą pozycję w polskim krajobrazie kulturalnym. Od 1995 roku ukazuje się dwumiesięcznik "ARCANA", a recenzje dotyczące pisma pojawiają się regularnie w najbardziej wpływowych polskich środkach przekazu. Wśród autorów są nie tylko najlepsi polscy intelektualiści konserwatywni, ale także wybitni zagraniczni pisarze i myśliciele.

Życzę Wam radości z owoców pracy podejmowanej w walce o Polskę "wierną swej religii i polityczno-kulturowej tradycji". Idźcie tą drogą śmiało...

Jan Paweł II
List do redakcji "Arcanów"
30 VII 1997