Nowy Sylwia z Gibalaka  Wojciech Chmielewski Zobacz większe

Sylwia z Gibalaka Wojciech Chmielewski

Nowy produkt

oprawa miękka ze skrzydełkami ss.202

Więcej szczegółów

275 Przedmioty

28,00 zł

Więcej informacji

Wojciech Chmielewski jest mistrzem małych form prozatorskich. Potwierdza to jego najnowszy zbiór opowiadań Sylwia z Gibalaka. Fabuły zamieszczonych w nim 26 utworów toczą się bez wyjątku w Warszawie, rozdartej pomiędzy przeszłością i współczesnością, stanowiącej palimpsest nawarstwiających się czasów i miejsc. Rozdarty jest także bohater tej prozy, niespieszny przechodzień, przemierzający warszawskie ulice, zanurzony w przeszłości, wspominający PRL-owskie dzieciństwo, naznaczony poczuciem melancholii, utraty, może nawet klęski. A zarazem to ktoś nieustannie doświadczający tajemnicy, jaką ostatecznie jest ludzki los. Są tu subtelnie kreślone portrety pozornie zwyczajnych ludzi, są sensualne, malarskie, opisy miasta, jest dialog z mistrzami realizmu, z Singerem, Nowakowskim, Máraiem czy Jüngerem.

Tak, Sylwia z Gibalaka to nowelistyka najwyższej klasy.

Maciej Urbanowski

Wojciech Chmielewski – prozaik, autor słuchowisk i recenzji. Urodził się w 1969 roku w Warszawie. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja. Ukończył historię i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszka w Warszawie.

Debiutował w 2003 roku na łamach „Nowej Okolicy Poetów” opowiadaniem Biały bokser. Pod tym tytułem ukazał się także pierwszy zbiór jego opowiadań (2006), który został wyróżniony w konkursie o Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza. Kolejne tomy opowiadań to: Brzytwa (2008, nominowany do Nagrody Mediów Publicznych „Cogito”), Najlepsza dentystka w Londynie (2014), Magiczne światło miasta (2019). Ukazały się również jego trzy powieści: Kawa u Doroty (2010), Belweder gryzie w rękę (2017), za którą został uhonorowany Nagrodą Literacką im. Cypriana Kamila Norwida, oraz Jezioro Dargin (2021). Swoje teksty drukował m.in. w „Arcanach”, „44 / Czterdzieści i Cztery”, „Borussii”, „Dialogu”, „Odrze”, „Rzeczpospolitej”, „Nowych Książkach”, „W drodze”, „Wyspie”.

Jest pierwszym laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego (2017) i członkiem jej kapituły.

https://warszawa.tvp.pl/69384923/centrum-swiata

https://warszawa.tvp.pl/33947102/cywilizacja

https://polskieradio24.pl/130/8168/artykul/3161695,sylwia-z-gibalaka-wojciecha-chmielewskiego-orbitowski-to-pocztowki-z-zycia-dawnej-warszawy

http://krakowskiklubwtorkowy.pl/pl/spotkania/sylwia-z-gibalaka

O Wydawnictwie

ARCANA sp. z o.o. powstała w 1994 roku w Krakowie. Zajmuje się działalnością wydawniczą, jest również wydawcą dwumiesięcznika ARCANA. Celem było ponowne stworzenie solidnej podstawy dla tradycyjnych religijnych i politycznych wartości we współczesnej kulturze, jak również odbudowa intelektualnych podwalin polskiego konserwatyzmu. Przez 27 lat swej obecności Wydawnictwo ARCANA zdołało osiągnąć wyróżniającą pozycję w polskim krajobrazie kulturalnym. Od 1995 roku ukazuje się dwumiesięcznik "ARCANA", a recenzje dotyczące pisma pojawiają się regularnie w najbardziej wpływowych polskich środkach przekazu. Wśród autorów są nie tylko najlepsi polscy intelektualiści konserwatywni, ale także wybitni zagraniczni pisarze i myśliciele.

Życzę Wam radości z owoców pracy podejmowanej w walce o Polskę "wierną swej religii i polityczno-kulturowej tradycji". Idźcie tą drogą śmiało...

Jan Paweł II
List do redakcji "Arcanów"
30 VII 1997