Malowane ochrą Justyna Chłap-Nowakowa Zobacz większe

Malowane ochrą Justyna Chłap-Nowakowa

Nowy produkt

oprawa twarda ss.86

do tomiku bezpłatny dodatek : płyta CD

HALINA ŁABONARSKA -recytacja

PIOTR ŁABONARSKI -muzyka

Więcej szczegółów

291 Przedmioty

18,00 zł

Więcej informacji

Justyna Chłap-Nowakowa

Malowane ochrą

Justyna Chłap-Nowakowa – polonistka, pracuje w Akademii Ignatianum w Krakowie. Zajmuje się historią literatury emigracyjnej XX w. i tradycjami kultury polskiej. Opublikowała m.in. monografię Sybir, Bliski Wschód, Monte Cassino. Środowisko poetyckie 2. Korpusu i jego twórczość (2004), Dwór polski. Architektura − tradycja − historia (współautorstwo, 2007), jak również kilka antologii polskiej poezji, m.in. Jeszcze Polska... Klasyka polskiej poezji patriotycznej (2015), …„Nie zginęła”. Antologia współczesnej polskiej poezji patriotycznej, (2019). Wydała trzy tomy poezji: Niewidzialny ślad (2013), W alfabetycznym nieporządku ((2016) i Opowieści Złotego Kota (wiersze dla dzieci, 2018).

Strumień emocji i uczuć zamkniętych w formę wiersza! Ale ten strumień przerywa wszelkie bariery i dociera do mojego serca, które wchłania każdą myśl i obrazy niosące proste ludzkie losy. Piękne! I takie polskie! I również moje… Wiersze Justyny Chłap-Nowakowej dają nadzieję, że wyobraźnia poety uratuje nasz świat duchowy, bo w nim widzimy Boga i odnajdujemy nasze człowieczeństwo.

Halina Łabonarska

To taka jakby „mozaika westchnień”... Jednak, okazuje się, te chwile zadumy schwytanej w słowa, są wyrazem pragnień mocniejszych, poszukiwań bardziej dramatycznych. Wyrażają potrzebę przynależności do „innego wymiaru”. Do „czegoś więcej” i do czegoś „bardziej trwałego”... „Ubywa mnie / jak wody w stawie / trochę tu jeszcze/ tam już trochę bawię”. Lekkie, niemal z piosneczki: tam... To gdzieżby to? Autorka jakoś określa tę lokalizację? Wie, i to wystarczająco ostro. Ale bez patosu o b c h o d z i ją tym lekkim krokiem?

Leszek Długosz

ISBN 978-83-65350-55-8

O Wydawnictwie

ARCANA sp. z o.o. powstała w 1994 roku w Krakowie. Zajmuje się działalnością wydawniczą, jest również wydawcą dwumiesięcznika ARCANA. Celem było ponowne stworzenie solidnej podstawy dla tradycyjnych religijnych i politycznych wartości we współczesnej kulturze, jak również odbudowa intelektualnych podwalin polskiego konserwatyzmu. Przez 27 lat swej obecności Wydawnictwo ARCANA zdołało osiągnąć wyróżniającą pozycję w polskim krajobrazie kulturalnym. Od 1995 roku ukazuje się dwumiesięcznik "ARCANA", a recenzje dotyczące pisma pojawiają się regularnie w najbardziej wpływowych polskich środkach przekazu. Wśród autorów są nie tylko najlepsi polscy intelektualiści konserwatywni, ale także wybitni zagraniczni pisarze i myśliciele.

Życzę Wam radości z owoców pracy podejmowanej w walce o Polskę "wierną swej religii i polityczno-kulturowej tradycji". Idźcie tą drogą śmiało...

Jan Paweł II
List do redakcji "Arcanów"
30 VII 1997