ARCANA nr 153 Zobacz większe

ARCANA nr 153 / PDF

oprawa miękka ss.176

Pliki PDF dwumiesięcznika wysyłane są automatycznie na adres e-mail kupującego po zaksięgowaniu wpłaty.

Dwumiesięcznik dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Czasopisma

Więcej szczegółów

981 Przedmioty

20,57 zł

Więcej informacji

Od redakcji

Za sprawą koronawirusa wiosnę 2020 przeżywamy w stanie epidemicznego oblężenia. Konsekwencje, jakie pandemia może przynieść na dłuższą metę w dziedzinie gospodarki, ideologii i stosunków międzynarodowych błyskotliwie analizuje Krzysztof Tyszka-Drozdowski w artykule Chiński wirus i przełom. Tymczasem w najbardziej dramatycznym momencie epidemii Polska, jako jedyny kraj europejski, stanęła wobec kryzysu rządowego, na tle prób zablokowania wyborów prezydenckich. Ten kryzys grożący, oby nieskutecznie, planowanym przez niektóre ośrodki „wyłączeniem państwa” aktualizuje znany z historii scenariusz rozbiorowy wobec Polski. Przed Widmem rozbioru trzeciej generacji ostrzega więc Antoni Libera, wskazując na przygotowania jakie od dawna czyni pod tym kątem putinowska Rosja. I choć wierzymy, że samodzielna i dobrze prosperująca Polska w środku Europy to jedyny realny scenariusz na przyszłość, w następnym numerze będziemy kontynuować analizę zagrożeń strategicznych, wobec których obecnie stoimy jako państwo i jako naród.

Jak zwykle najwięcej miejsca zajmują w „Arcanach” sprawy kultury. Andrzej Nowak przypomina sylwetkę zmarłego niedawno Stanisława Murzańskiego (1923-2020), żołnierza niepodległościowego podziemia i pisarza, autora m.in. książki Między kompromisem a zdradą, zasadniczego rozrachunku z polityczną linią „Tygodnika Powszechnego” w czasach PRL. Ważna to postać i ważny to tekst dla przypomnienia programu „Arcanów” z lat 90., kiedy to naszym postulatem było wyrwanie kultury polskiej z oplatającej ją pajęczyny kłamstw, półprawd i zależności od podpisanych w czasach komunizmu cyrografów. Wiele się w Polsce zmieniło na lepsze dzięki takim ludziom jak Murzański, ale wiele jeszcze pozostało do zrobienia, bo zmiany polityczne i gospodarcze zachodzą dużo szybciej niż konieczne przewartościowania w świecie moralnym i w kulturze.

Zachęcamy do lektury wszystkich tekstów zebranych w tym numerze. Osobno polecamy natomiast, nietypowy dla „Arcanów”, komentarz translatologiczny do przekładów wierszy Eugenia Montalego, pióra Olgi Płaszczewskiej. Warto się z nim zapoznać, bo przypomina on, jak złożoną, bogatą i pełną niuansów rzeczywistością jest sam język. Coraz mniej mamy dobrych tłumaczeń literatury i tłumaczeń prac z dziedziny humanistyki, bo młodzi tłumacze coraz częściej nie posiadają dogłębnej znajomości języka, także tego własnego, polskiego, na który tłumaczą. Tak zbieramy żniwo upadku czytelnictwa, reformy gimnazjalnej z 1999 roku oraz reformy programów uniwersyteckich narzuconej w III RP przez liberałów i neomarksistów.

Arcana nr 153

Spis treści

Od redakcji

Antonella Anedda – Annales (tlum. O. Płaszczewska)

Polska i świat

Antoni Libera – Widmo rozbioru trzeciej generacji

Krzysztof Tyszka-Drozdowki – Chiński wirus i przełom

Marek Baterowicz – Klątwa

Rozmowa Arcanów

Odcienie populizmu. Z prof. Olivierem Dardem rozmawia Krzysztof Tyszka-Drozdowski

Idee

Jan Ryszard Sielezin – Karol Marks - znawca proletariatu czy czciciel szatana?

Kanon

Reiner Maria Rilke – Godzinki (1901). Pięć wierszy z Księgi pielgrzymstwa, przełożył Antoni Libera

Eugenio Montale, Xenie

Olga Płaszczewska, O „Xeniach” Montalego

Patrząc wstecz

Julian Maślanka - O „Upadku cywilizacji zachodniej” (w 100. rocznicę książki Floriana Znanieckiego)

Ks. Jan Szymczyk – O. Wacław Nowakowski (Edward z Sulgostowa)

Andrzej Babuchowski – Wołyń tam w oddali – dziejów czeskiej diaspory

Marie Styjová – I dali im całą kurtkę

O Wydawnictwie

ARCANA sp. z o.o. powstała w 1994 roku w Krakowie. Zajmuje się działalnością wydawniczą, jest również wydawcą dwumiesięcznika ARCANA. Celem było ponowne stworzenie solidnej podstawy dla tradycyjnych religijnych i politycznych wartości we współczesnej kulturze, jak również odbudowa intelektualnych podwalin polskiego konserwatyzmu. Przez 27 lat swej obecności Wydawnictwo ARCANA zdołało osiągnąć wyróżniającą pozycję w polskim krajobrazie kulturalnym. Od 1995 roku ukazuje się dwumiesięcznik "ARCANA", a recenzje dotyczące pisma pojawiają się regularnie w najbardziej wpływowych polskich środkach przekazu. Wśród autorów są nie tylko najlepsi polscy intelektualiści konserwatywni, ale także wybitni zagraniczni pisarze i myśliciele.

Życzę Wam radości z owoców pracy podejmowanej w walce o Polskę "wierną swej religii i polityczno-kulturowej tradycji". Idźcie tą drogą śmiało...

Jan Paweł II
List do redakcji "Arcanów"
30 VII 1997