Nowy produkt
Przekład
Ewa Szymani
Wojciech Kunicki
Justyna Helm
Ewelina Grześkowiak
Natalia Żarska
oprawa twarda ss.96
296 Przedmiot Przedmioty
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
Poeta Jörg Bernig, mieszkający w poddrezdeńskim Radebeul, opowiada o czasie i przestrzeni, o przemijaniu i miłości, o zwierzętach i rzeczach, dając wraz z nimi „wściekły odpór godzinom”. Schodzi w swojej poezji w głąb czasu, opisuję ukochaną przez siebie rzekę – Łabę, wierzy w powrót bogów. Na dzieje spogląda z rezygnacją, jest mieszkańcem „upadłych królestw”. Czuje się środkowym Europejczykiem, solidaryzuje się z naszymi doświadczeniami historycznymi, z dystansu ogląda współczesny świat i jego roszczenia.
Jörg Bernig urodzony w Wurzen (Saksonia) w roku 1964 jest poetą, powieściopisarzem i eseistą, mieszka w Radebeul pod Dreznem. Jest członkiem Akademii Sztuk Bawarii, Saksonii oraz Kraju Sudeckiego i otrzymał nagrody pomocnicze imienia Lessinga oraz Hölderlina a także nagrodę literacką imienia Eichendorffa. Poezje Berniga zostały przełożone na kilka języków. W Polsce ukazała się jak dotąd powieść Ziemia niczyja, bezpański czas (Opowieść sudecka) (Niemandszeit) (Wrocław 2015) oraz trzy wiersze w „Odrze” i kilka w „Arcanach”. Pozostałe dzieła to liryka Winterkinder (Dzieci zimy, 1998), billett zu den göttern (bilet do bogów, 2002), wüten gegen die stunden (wściekły odpór godzinom), in untergegangenen reichen (w upadłych królestwach, 2017), reise reise (podróż podróż, 2018). Jest autorem trzech powieści i opowiadania Die ersten Tage (Pierwsze dni, 2007). Jego powieści to: Dahinter die Stille (A za tym cisza, 1999), Ziemia niczyja, bezpański czas. Opowieść sudecka (Niemandszeit, 2002), Weder Ebbe noch Flut (Ani przypływ, ani odpływ, 2007), Anders (Anders, 2014). Jest także eseistą: wydał tomy Habe Mut… (Miej odwagę…, 2017) oraz Gablonzer Glasknopf (Szklany guzik z Jabloneca, 2015).
ISBN 978-83-65350-53-4
ARCANA sp. z o.o. powstała w 1994 roku w Krakowie. Zajmuje się działalnością wydawniczą, jest również wydawcą dwumiesięcznika ARCANA. Celem było ponowne stworzenie solidnej podstawy dla tradycyjnych religijnych i politycznych wartości we współczesnej kulturze, jak również odbudowa intelektualnych podwalin polskiego konserwatyzmu. Przez 27 lat swej obecności Wydawnictwo ARCANA zdołało osiągnąć wyróżniającą pozycję w polskim krajobrazie kulturalnym. Od 1995 roku ukazuje się dwumiesięcznik "ARCANA", a recenzje dotyczące pisma pojawiają się regularnie w najbardziej wpływowych polskich środkach przekazu. Wśród autorów są nie tylko najlepsi polscy intelektualiści konserwatywni, ale także wybitni zagraniczni pisarze i myśliciele.
Życzę Wam radości z owoców pracy podejmowanej w walce o Polskę "wierną swej religii i polityczno-kulturowej tradycji". Idźcie tą drogą śmiało...
Jan Paweł II
List do redakcji "Arcanów"
30 VII 1997