Nowy Plus ratio , czyli mój Uniwersytet Zobacz większe

Plus ratio , czyli mój Uniwersytet

Nowy produkt

oprawa twarda ss.278

Więcej szczegółów

197 Przedmioty

38,00 zł

Więcej informacji

Autor tej książki, Stanisław Stabryła, emerytowany profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności i innych towarzystw naukowych, jest filologiem klasycznym i historykiem kultury antycznej, eseistą, krytykiem literackim, tłumaczem i powieściopisarzem. Na jego dorobek twórczy składają się liczne publikacje naukowe (np. Hellada i Roma, Problemy genologii antycznej), prace popularnonaukowe (np. Antyczna literatura grecka i rzymska. Słownik szkolny, Mały leksykon mitologii greckiej i rzymskiej), podręczniki akademickie (np. Historia literatury starożytnej Grecji i Rzymu, Zarys kultury starożytnej Grecji i Rzymu), utwory o charakterze beletrystycznym (np. Mitologia dla dorosłych, Wojna trojańska, Klątwa Pelopidów, Złote jabłka Afrodyty, Tezeida), oraz tłumaczenia antycznych dzieł literackich (np. Nowele rzymskie, Metamorfozy Owidiusza (wspólnie z Anna Kamieńską), Wyznania św. Augustyna).

Książka pt. Plus ratio, czyli mój Uniwersytet jest autentyczną opowieścią o latach, które autor, profesor Stanisław Stabryła, przeżył w Uniwersytecie Jagiellońskim od chwili wstąpienia na I rok studiów filologii klasycznej w roku 1954 aż do przejścia na emeryturę w roku 2007. W ciągu ponad pół wieku studiów i pracy w UJ zapisały się w jego pamięci setki ważnych i mniej ważnych zdarzeń dotyczących zarówno jego samego, jak i całej społeczności uniwersyteckiej na tle dokonujących się przemian politycznych, społecznych i kulturowych w naszym kraju. Zdarzenia te, opowiedziane w porządku chronologicznym, tworzą tutaj rodzaj autobiografii uniwersyteckiej profesora Stabryły. Na jego książkę Plus ratio złożyły się trzy części: „Pierwsze kroki”, „Terminowanie” i „Własną drogą”, w których zostały przedstawione najważniejsze epizody każdego z głównych etapów owego uniwersyteckiego curriculum vitae autora. Wspomnienia profesora Stabryły stanowią nie tylko rodzaj kroniki półwiecza poświęconego studiom i pracy w UJ, ale także - a może przede wszystkim – opis panujących tu stosunków, zachowań, sytuacji. Niezwykle interesująco zostały zarysowane przez autora sylwetki profesorów, z którymi zetknął się jako student, a później także jako asystent i profesor UJ. Sporo miejsca zajęły w tej książce uwagi na temat własnych badań naukowych, autora wykładów, publikacji, wyjazdów zagranicznych, działalności w stowarzyszeniach i związkach uczonych.

ISBN 978-83-65350-80-0

O Wydawnictwie

ARCANA sp. z o.o. powstała w 1994 roku w Krakowie. Zajmuje się działalnością wydawniczą, jest również wydawcą dwumiesięcznika ARCANA. Celem było ponowne stworzenie solidnej podstawy dla tradycyjnych religijnych i politycznych wartości we współczesnej kulturze, jak również odbudowa intelektualnych podwalin polskiego konserwatyzmu. Przez 27 lat swej obecności Wydawnictwo ARCANA zdołało osiągnąć wyróżniającą pozycję w polskim krajobrazie kulturalnym. Od 1995 roku ukazuje się dwumiesięcznik "ARCANA", a recenzje dotyczące pisma pojawiają się regularnie w najbardziej wpływowych polskich środkach przekazu. Wśród autorów są nie tylko najlepsi polscy intelektualiści konserwatywni, ale także wybitni zagraniczni pisarze i myśliciele.

Życzę Wam radości z owoców pracy podejmowanej w walce o Polskę "wierną swej religii i polityczno-kulturowej tradycji". Idźcie tą drogą śmiało...

Jan Paweł II
List do redakcji "Arcanów"
30 VII 1997