Jak przeżyłem drugą wojnę w Wilnie  Władysław Zajewski Zobacz większe

Jak przeżyłem drugą wojnę w Wilnie Władysław Zajewski

Nowy produkt

oprawa miękka ze skrzydełkami ss.48

Więcej szczegółów

177 Przedmioty

20,00 zł

Więcej informacji

Władysław Zajewski

Jak przeżyłem drugą wojnę w Wilnie

WŁADYSŁAW ZAJEWSKI (ur. w Wilnie 1930 ), prof. zw. dr hab. Instytutu Historii PAN (emeritus).

Dlaczego historyk upublicznia własną autobiografię chłopięcą z lat drugiej wojny? Bo w historii nie ma podziału na fakty historyczne oraz na fakty niehistoryczne. Moja autobiografia prezentuje los całej, licznej grupy chłopców kolejarskiego przedmieścia Wilna, nazwanego Nowy Świat po 17 września 1939. Wszyscy stanęli oko w oko z twardą rzeczywistością okupacji sowieckiej, zmagania się z głodem, zimnem oraz ryzykiem utraty życia. W moim przypadku od kół pędzącego pociągu lub kuli okupanta. Autor tych Wspomnień w przedziwny sposób splątany został z losem starszego brata Mieczysława (1918-1988) ppor. Armii Krajowej oraz brata Zygmunta (1920-1999). Historia ludzi, historia jednej dzielnicy nawet, związana jest, twierdzi wybitny historyk francuski prof. Charles Samaran (1879-1982), z losem całej społeczności, z losem narodu. Dlatego historyk szukający Prawdy, nic nie może przemilczeć. Ma obowiązek poszukiwać i napisać tylko prawdę. Dlatego upubliczniam moją chłopięcą autobiografię, moje przeżycia z czasów drugiej wojny 1939-1945 w Wilnie.

ISBN 978-83-65350-76-3

O Wydawnictwie

ARCANA sp. z o.o. powstała w 1994 roku w Krakowie. Zajmuje się działalnością wydawniczą, jest również wydawcą dwumiesięcznika ARCANA. Celem było ponowne stworzenie solidnej podstawy dla tradycyjnych religijnych i politycznych wartości we współczesnej kulturze, jak również odbudowa intelektualnych podwalin polskiego konserwatyzmu. Przez 27 lat swej obecności Wydawnictwo ARCANA zdołało osiągnąć wyróżniającą pozycję w polskim krajobrazie kulturalnym. Od 1995 roku ukazuje się dwumiesięcznik "ARCANA", a recenzje dotyczące pisma pojawiają się regularnie w najbardziej wpływowych polskich środkach przekazu. Wśród autorów są nie tylko najlepsi polscy intelektualiści konserwatywni, ale także wybitni zagraniczni pisarze i myśliciele.

Życzę Wam radości z owoców pracy podejmowanej w walce o Polskę "wierną swej religii i polityczno-kulturowej tradycji". Idźcie tą drogą śmiało...

Jan Paweł II
List do redakcji "Arcanów"
30 VII 1997