Wspomnienia 1900-1939 Zbigniew Lohmann Zobacz większe

Wspomnienia 1900-1939 Zbigniew Lohmann

Nowy produkt

oprawa twarda ss.298

Więcej szczegółów

289 Przedmioty

30,00 zł

Więcej informacji

Zbigniew Lohmann

Wspomnienia

1900-1939

Zbigniew Lohmann (1900-1978, prawnuk, pochodzącego z Kurlandii, Romana Lohmanna (1785-1838), który zapoczątkował polską linię Lohmannów. Autor pamiętnika, ziemianin, ostatni właściciel Podlesia. Ukończył Akademię Rolniczą w Bydgoszczy uzyskując tytuł inżyniera. Brał udział w wojnie 1920 roku, w której odniósł rany kulą dum, a jej odłamek miał w płucach przez resztę życia. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Po wojnie szykanowany przez komunistyczną władzę, zmuszany do zmiany miejsc pracy i zamieszkania ponad 20 razy. Za posiadanie pamiętnika Andersa Bez ostatniego rozdziału miał liczne rozprawy sądowe i trafił na parę miesięcy do więzienia. Pamiętnik zaczął pisać około 1960 roku dla przyszłych pokoleń.

Autor zadedykował swoje wspomnienia synom, na „wieczną pamiątkę”, aby nie zapomnieli, jak kiedyś bywało i jak wyglądała praca na wsi. Wędrujemy z nim począwszy od XIX aż do początków XX wieku. Jesteśmy w Podlesiu (rodzinnym gnieździe autora), w Seceminie, zajeżdżamy do sąsiadów, na polowania, przyjęcia, spotkania, bale. Czas radosny, zdawałoby się beztroski, ale i czas pracowity. Walka o utrzymanie majątku, o spłacenie ciążących na nim kredytów, spełnienie obowiązku wobec Ojczyzny, wojna, a potem wyrzucenie przez komunistów z rodzinnego gniazda.

Niedaleko Zawady był majątek Biała Błotna. Właścicielem był baron Roman

Ketlicz Rayski. Starszy był ode mnie o 30 lat, ale byliśmy po imieniu. Skończył

prawo w Wiedniu. O rolnictwie nie miał pojęcia, nie lubił tego zawodu

i w ogóle wsi. Przyjaźnił się z moimi rodzicami i często bywał w Podlesiu

po kilka dni, przeważnie wtedy kiedy wracał z podróży. Konie przychodziły

po p. Romana wasągiem w półkoszkach i stały w stajni. Zatrzymywaliśmy go

zawsze, bo był bardzo atrakcyjny, starszy resursowy pan, dowcipny, umiejący

opowiadać, świetnie ułożony. Pisywał wiersze okolicznościowe, patriotyczne,

sonety śląskie lub piosenki w tym samym duchu. Deklamował je lub śpiewał.

Najlepiej mu się pisało wiersze przy młócce zboża w takt warczenia bębna.

Kazał sobie przynosić fotel, zagłębiał się w poezji, a wtedy robotnicy

kradli zboże. (fragment Wspomnień)

O Wydawnictwie

ARCANA sp. z o.o. powstała w 1994 roku w Krakowie. Zajmuje się działalnością wydawniczą, jest również wydawcą dwumiesięcznika ARCANA. Celem było ponowne stworzenie solidnej podstawy dla tradycyjnych religijnych i politycznych wartości we współczesnej kulturze, jak również odbudowa intelektualnych podwalin polskiego konserwatyzmu. Przez 27 lat swej obecności Wydawnictwo ARCANA zdołało osiągnąć wyróżniającą pozycję w polskim krajobrazie kulturalnym. Od 1995 roku ukazuje się dwumiesięcznik "ARCANA", a recenzje dotyczące pisma pojawiają się regularnie w najbardziej wpływowych polskich środkach przekazu. Wśród autorów są nie tylko najlepsi polscy intelektualiści konserwatywni, ale także wybitni zagraniczni pisarze i myśliciele.

Życzę Wam radości z owoców pracy podejmowanej w walce o Polskę "wierną swej religii i polityczno-kulturowej tradycji". Idźcie tą drogą śmiało...

Jan Paweł II
List do redakcji "Arcanów"
30 VII 1997