Bogna Wernihowska - Opowieść z pierścionkiem Zobacz większe

Bogna Wernichowska - Opowieści z pierścionkiem i welonem

Nowy produkt

Oprawa miękka, ze skrzydełkami, s. 200

Więcej szczegółów

Ten produkt nie występuje już w magazynie

20,00 zł

Więcej informacji

Ślubne wspomnienia to nie tylko opis samej ceremonii, ale przede wszystkim historie ludzi jacy, w określonym miejscu i czasie, złożyli przysięgę bycia z sobą – na dobre i złe. A także opowieści o ich wspólnym życiu, rodzinach – z jakich wyszli i które założyli, jak również przywołanie czasów, w których przyszło im żyć. Polskie dzieje ostatnich kilkuset lat były burzliwe i zmienne – wojny, utrata niepodległości, przegrane narodowe powstania, życie pod zaborami… A wpływ wydarzeń historycznych na egzystencję ludzi – tak należących do najwyższych społecznych sfer, jak i skromnych środowisk – drobnej szlachty, mieszczan czy artystów – zawsze był istotny. Majątek, prestiż, rodzinną pozycję można było utracić – na zawsze, czy jeśli bieg dziejów okazał się łaskawszy na czas jakiś, zdarzało się też znacznie rzadziej niestety, że kolejne pokolenia odzyskiwały bodaj cząstkę familijnej świetności dzięki energii, zdolności lub dzięki małżeństwu. Żona mogła wnieść posag, zapewnić protekcję wysoko postawnych krewnych, mąż – okazać się szczęśliwym w wyborze kariery, albo mieć dobrą rękę do interesów czy gospodarowania… Kogo zaciekawia bieg życia odległych pokoleń pokazanych przez pryzmat familijnych historii, których początkiem był dzień zaślubin, znajdzie na kartach tej książki interesujące wątki.

Bogna Wernichowska – absolwentka UJ wydziału prawa i studium dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Publicystka krakowskiego „Przekroju”, gdzie pracowała aż do likwidacji pisma w Krakowie. Współpracowała z telewizją Polonia, gdzie prowadziła cykliczną audycję „Porozmawiajmy”. Autorka scenariuszy filmów telewizyjnych realizowanych przez tę stację: „Opowieść o trzech paniach Potockich”, „Osobliwości starego Krakowa” i „Czarna księżniczka w kręgu ikon”. Autorka 23 książek popularnonaukowych z dziedziny historii obyczajów i tradycji, wśród których największą popularnością cieszyły się: „Historie z obrączką, czyli pamiętne śluby”, „Tak kochali Galicjanie”, „Kardy i kokardy, opowieść o hrabinach Potockich”. Aktualnie wydaje „Opowieści polskich dworów”. W 2006 roku laureatka Złotego Lauru Fundacji Kultury Polskiej za publicystykę kulturalną i twórczość literacką. Od kilku lat współpracuje z Uniwersytetami Trzeciego Wieku w różnych miastach Polski m.in.: Radomiu, Kozienicach, Pionkach, Zawierciu, Niepołomicach.

 

O Wydawnictwie

ARCANA sp. z o.o. powstała w 1994 roku w Krakowie. Zajmuje się działalnością wydawniczą, jest również wydawcą dwumiesięcznika ARCANA. Celem było ponowne stworzenie solidnej podstawy dla tradycyjnych religijnych i politycznych wartości we współczesnej kulturze, jak również odbudowa intelektualnych podwalin polskiego konserwatyzmu. Przez 15 lat swej obecności Wydawnictwo ARCANA zdołało osiągnąć wyróżniającą pozycję w polskim krajobrazie kulturalnym. Od 1995 roku ukazuje się dwumiesięcznik "ARCANA", a recenzje dotyczące pisma pojawiają się regularnie w najbardziej wpływowych polskich środkach przekazu. Wśród autorów są nie tylko najlepsi polscy intelektualiści konserwatywni, ale także wybitni zagraniczni pisarze i myśliciele.

Życzę Wam radości z owoców pracy podejmowanej w walce o Polskę "wierną swej religii i polityczno-kulturowej tradycji". Idźcie tą drogą śmiało...

Jan Paweł II
List do redakcji "Arcanów"
30 VII 1997