Szkice o literaturze i kulturze.Notatki literackie - Ferdynand Goetel Zobacz większe

Szkice o literaturze i kulturze.Notatki literackie - Ferdynand Goetel

Nowy produkt

oprawa twarda ss.634

Książka dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Więcej szczegółów

334 Przedmioty

39,90 zł brutto

Więcej informacji

Ferdynand Goetel

Szkice o literaturze i kulturze

Notatki literackie

O ile Ferdynand Goetel zapisał się bez wątpienia w historii literatury jako nowelista, powieściopisarz, reportażysta i pamiętnikarz, miał swój udział jako scenarzysta filmowy oraz autor sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych, był aktywny jako dziennikarz sportowy i redaktor paru pism, do jego literackich zasług rzadko bywa zaliczany dorobek publicystyczny, sytuowany przeważnie na marginesie jego dokonań (uwagę zwróciły chyba jedynie niektóre pisma polityczne, zwłaszcza kontrowersyjny tom Pod znakiem faszyzmu). A ten obszar pisarskiej działalności, mimo że nie został w pełni rozpoznany ani nie doczekał się pełniejszej prezentacji, imponować może ilością i różnorodnością. W publicystyce Goetla na uwagę zasługuje szeroko rozumiana tematyka literacka, ukazywana z pozycji uczestnika, świadka i komentatora życia literackiego, jak również refleksja o kulturze, rodzimej i europejskiej, jej współczesności i korzeniach, polskiej specyfice i tożsamości kulturowej, a także XX-wiecznych zagrożeniach. Prezentowany obecnie ‒ możliwie obszerny ‒ wybór tekstów zawiera wypowiedzi z lat międzywojennych, II wojny światowej i okresu emigracyjnego. Są wśród nich artykuły, felietony, portrety, recenzje, wspomnienia, relacje, okolicznościowe przemówienia, laudacje, teksty polemiczne, odpowiedzi na ankiety oraz cykl Notatek literackich.

Notatki to dziewiąty tom dzieł Ferdynanda Goetla

ISBN 978-83-65350-63-3

O Wydawnictwie

ARCANA sp. z o.o. powstała w 1994 roku w Krakowie. Zajmuje się działalnością wydawniczą, jest również wydawcą dwumiesięcznika ARCANA. Celem było ponowne stworzenie solidnej podstawy dla tradycyjnych religijnych i politycznych wartości we współczesnej kulturze, jak również odbudowa intelektualnych podwalin polskiego konserwatyzmu. Przez 27 lat swej obecności Wydawnictwo ARCANA zdołało osiągnąć wyróżniającą pozycję w polskim krajobrazie kulturalnym. Od 1995 roku ukazuje się dwumiesięcznik "ARCANA", a recenzje dotyczące pisma pojawiają się regularnie w najbardziej wpływowych polskich środkach przekazu. Wśród autorów są nie tylko najlepsi polscy intelektualiści konserwatywni, ale także wybitni zagraniczni pisarze i myśliciele.

Życzę Wam radości z owoców pracy podejmowanej w walce o Polskę "wierną swej religii i polityczno-kulturowej tradycji". Idźcie tą drogą śmiało...

Jan Paweł II
List do redakcji "Arcanów"
30 VII 1997