Twórczość zesłańców syberyjskich do 1823   Dariusz Zięba Zobacz większe

Twórczość zesłańców syberyjskich do 1823 Dariusz Zięba

Nowy produkt

oprawa twarda ss.290

Więcej szczegółów

278 Przedmioty

27,30 zł brutto

Więcej informacji

TWÓRCZOŚĆ ZESŁAŃCÓW SYBERYJSKICH DO 1823

Dariusz Zięba (1968) - ukończył filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie w 1993 r. Tytuł doktora nauk humanistycznych uzyskał na Uniwersytecie Rzeszowskim w roku 2006 po obronie pracy doktorskiej pt. Pamiętniki zesłańców syberyjskich do 1823 roku przygotowanej pod kierunkiem prof. Piotra Żbikowskiego. Pracował jako nauczyciel języka polskiego; w latach 2015-2017 pełnił funkcję wicedyrektora ds. dydaktycznych PCEN-u w Rzeszowie. Jest ekspertem MEN. Jako prezes Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie przyczynił się do powstania monumentu, który został uroczyście odsłonięty 11 listopada 2019 r. Jest członkiem Sekcji Krajowej NSZZ „Solidarność” Oświaty i Wychowania.

Zrozumieć zesłańca nigdy nie było łatwo. Doświadczył tego i Maurycy Beniowski, i Józef Kopeć, i Bronisław Piłsudski, którzy powrócili do Polski po latach spędzonych na zauralskich terenach. Ich relacje przyjmowane były często z niedowierzaniem. (…) Zrozumieć, to znaczy otworzyć się na wrażenia autorów wspomnień i dowiedzieć się, kiedy mogli się cieszyć życiem, a kiedy przytłaczała ich tęsknota i warunki zewnętrzne. (…) W pamiętnikach tego okresu pobyt na Syberii to czas zawieszenia. Zesłańcy nastawieni są na trwanie. Tworzone są instytucje, niosące pomoc i zajmujace się organizowaniem życia kulturalnego. Kontakt z krajem nie ulega zerwaniu. Kopeć, Ciecierski, Lubicz-Chojecki, Beniowski to bohaterowie w drodze. W każdej chwili gotowi są porzucić wszystko i udać się w drogę powrotną. Nie zbudowali na Syberii nic trwałego. Karty ich pamiętników wypełniają opisy drogi tam lub z powrotem. Interesują się otaczającym ich światem, ale nie myślą o współtworzeniu go. Czekają na wieść o uwolnieniu.”

ISBN 978-83-65350-42-8

O Wydawnictwie

ARCANA sp. z o.o. powstała w 1994 roku w Krakowie. Zajmuje się działalnością wydawniczą, jest również wydawcą dwumiesięcznika ARCANA. Celem było ponowne stworzenie solidnej podstawy dla tradycyjnych religijnych i politycznych wartości we współczesnej kulturze, jak również odbudowa intelektualnych podwalin polskiego konserwatyzmu. Przez 27 lat swej obecności Wydawnictwo ARCANA zdołało osiągnąć wyróżniającą pozycję w polskim krajobrazie kulturalnym. Od 1995 roku ukazuje się dwumiesięcznik "ARCANA", a recenzje dotyczące pisma pojawiają się regularnie w najbardziej wpływowych polskich środkach przekazu. Wśród autorów są nie tylko najlepsi polscy intelektualiści konserwatywni, ale także wybitni zagraniczni pisarze i myśliciele.

Życzę Wam radości z owoców pracy podejmowanej w walce o Polskę "wierną swej religii i polityczno-kulturowej tradycji". Idźcie tą drogą śmiało...

Jan Paweł II
List do redakcji "Arcanów"
30 VII 1997